Hidrozadenit.com

Köpek Memesi Hastalığı

HS (Köpek Memesi) Hastalığı Forumu

Hurley’nin evreleme sistemi

Hurley’nin evreleme sistemi

Hidradenitis suppurativa üç aşamada kendini gösterir. Hurley’nin evreleme sistemi sayesinde hastalık detaylandırılmıştır. Geniş klinik şiddet yelpazesi ve yaşam kalitesi üzerindeki ciddi etkisi nedeniyle, HS şiddetini değerlendirmek için güvenilir bir yönteme ihtiyaç vardır.

Hurley’nin evreleme sistemi

Hurley’in evreleme sistemi önerilen ilk sınıflandırma sistemiydi ve cilt hastalıkları (yani sedef hastalığı, HS, akne) olan hastaların sınıflandırılması için hala kullanılıyor. Hurley, hastaları büyük ölçüde skatrizasyon ve sinüslerin varlığına ve kapsamına göre üç gruba ayırdı. Geçmişte klinik araştırmalar için bir temel olarak kullanılmıştır ve hastalar için tedaviye yaklaşmada yararlı bir temel oluşturmaktadır. Bu üç aşama, Hurley’nin basit olan ve hastanın sahip olduğu hastalıklı dokunun öznel boyutuna dayanan evreleme sistemine dayanmaktadır. Hurley’in hidradenitis süpürativasının üç aşaması şunlardır:

Hurley’nin evreleme sistemi Aşama I

Yara izi veya sinüs yolları olmaksızın soliter veya çoklu izole apse oluşumu. (Nadir iltihaplı birkaç küçük bölge; sivilce ile karıştırılabilir.)

Hurley’nin evreleme sistemi Aşama II

Tekrarlayan apseler, sinüs yolu oluşumu ile tek veya çok sayıda geniş olarak ayrılmış lezyonlar. (Sık görülen iltihaplanma hareketi kısıtlar ve kesi ve drenaj gibi küçük ameliyatlar gerektirebilir.)

Hurley’nin evreleme sistemi Aşama III

Birbirine bağlı birden fazla sinüs yolu ve apsesi olan bölgesel bir alanda yaygın veya geniş tutulum (Bölgelerin golf topu büyüklüğünde veya bazen beyzbol toplarında iltihaplanma; deri altı enfeksiyon yolları dahil olmak üzere yara izi gelişir – bkz. Fistül. Açıktır ki, bu aşamadaki hastalar işlev göremez.)

Sartorius evreleme sistemi

Sartorius evreleme sistemi Hurley’den daha karmaşıktır. Sartorius vd. Hurley sisteminin araştırma sırasında klinik deneylerde tedavi etkilerini değerlendirmek için yeterince gelişmiş olmadığını öne sürdü. Bu sınıflandırma, bireysel hastalarda hastalık ciddiyetinin daha iyi dinamik izlenmesine izin verir. Bu evreleme sisteminin unsurları şunlardır:

İlgili anatomik bölgeler (aksilla, kasık gluteal veya diğer bölge veya meme altı bölgesi sol veya sağ)

Tutulan lezyonların sayısı ve türleri (apseler, nodüller, fistüller veya sinüsler, skarlar, dahil olan tüm bölgelerin lezyonları için noktalar)

Hurley’nin evreleme sistemine göre hastalık bir çok yerde görünür

Lezyonlar arasındaki mesafe, özellikle iki ilgili lezyon arasındaki en uzun mesafe (yani, her bölgede veya boyutta yalnızca bir lezyon varsa nodüller ve fistüller)

Lezyonlar arasında normal deri varlığı (yani, tüm lezyonlar açık bir şekilde normal deri ile ayrılmışsa)

Puanlar, yukarıdaki kategorilerin her birinde toplanır ve hem bölgesel hem de toplam puan vermek için eklenir. Ek olarak, yazarlar HS’yi değerlendirirken ağrı için görsel bir analog ölçek eklemeyi veya dermatoloji yaşam kalitesi indeksini (DLQI veya ‘skindex’) kullanmayı önermektedir.

(HS)HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Akne inversa nedir ? Faktör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.