Hurley’nin evreleme sistemi

Hurley’nin evreleme sistemi ve tedavisi

Hidradenitis suppurativa üç aşamada kendini gösterir. Hurley’nin evreleme sistemi yardımıyla hastalık detaylandırılmıştır.

Geniş klinik sertlik yelpazesi ve yaşam kalitesi üstündeki ciddi tesiri sebebiyle, HS sertliğini değerlendirmek için güvenilir bir yönteme gerekseme vardır.

Ancak doğanın gücü bitkisel ürünlerden yararlanmak için Suyyukcc (Antibiyoks) kullanabilirsiniz. Kullanıcı Yorumlarını okumak için HS FORUM GRİŞİ

Hurley’nin evreleme sistemi çalışmaları

Hurley'nin evreleme sistemiHurley’in evreleme sistemi tavsiye edilen ilk sınıflandırma sistemiydi ve cilt hastalıkları (doğrusu sedef hastalığı, HS, akne) olan hastaların sınıflandırılması için hala kullanılıyor.

Hurley, hastaları büyük seviyede skatrizasyon ve sinüslerin varlığına ve kapsamına gore üç gruba ayırdı.

Geçmişte klinik araştırmalar için bir temel olarak kullanılmıştır ve hastalar için tedaviye yaklaşmada yararlı bir temel oluşturmaktadır.

Bu üç aşama, Hurley’nin kolay olan ve hastanın haiz olduğu hastalıklı dokunun öznel boyutuna dayanan evreleme sistemine dayanmaktadır. Hurley’in hidradenitis süpürativasının üç aşaması şunlardır:

Hurley’nin evreleme sistemi Aşama I

Yara izi yada sinüs yolları olmaksızın soliter yada çoklu izole iltihap oluşumu. (Ender iltihaplı birkaç ufak bölge; sivilce ile karıştırılabilir.)

Hurley’nin evreleme sistemi Aşama II

Tekrarlayan apseler, sinüs yolu oluşumu ile tek yada fazlaca sayıda geniş olarak ayrılmış lezyonlar.

(Sık görülen iltihaplanma hareketi kısıtlar ve kesi ve drenaj benzer biçimde ufak ameliyatlar gerektirebilir.)

Hurley’nin evreleme sistemi Aşama III

Birbirine bağlı birden fazla sinüs yolu ve apsesi olan bölgesel bir alanda yaygın yada geniş tutulum (Bölgelerin golf topu büyüklüğünde yada kimi zaman beyzbol toplarında iltihaplanma; deri altı enfeksiyon yolları dahil olmak suretiyle yara izi gelişir . Fistül. Açıktır ki, bu aşamadaki hastalar işlev göremez.)

Sartorius evreleme sistemi

Sartorius evreleme sistemi Hurley’den daha karmaşıktır. Sartorius vd. Hurley sisteminin araştırma esnasında klinik deneylerde tedavi etkilerini değerlendirmek için yeterince gelişmiş olmadığını öne sürdü.

Bu sınıflandırma, bireysel hastalarda hastalık ciddiyetinin daha iyi dinamik izlenmesine izin verir. Bu evreleme sisteminin unsurları şunlardır:

İlgili anatomik bölgeler (aksilla, kasık gluteal yada öteki bölge yada meme altı bölgesi sol yada sağ)

Tutulan lezyonların sayısı ve türleri (apseler, nodüller, fistüller yada sinüsler, skarlar, dahil olan tüm bölgelerin lezyonları için noktalar)

Hurley’nin evreleme sistemine gore hastalık bir fazlaca yerde görünür

Lezyonlar arasındaki mesafe, bilhassa iki ilgili lezyon arasındaki en uzun mesafe (doğrusu, her bölgede yada boyutta yalnızca bir lezyon var ise nodüller ve fistüller)

Lezyonlar içinde düzgüsel deri varlığı (doğrusu, tüm lezyonlar açık bir halde düzgüsel deri ile ayrılmışsa)

Puanlar, yukarıdaki kategorilerin her birinde toplanır ve hem bölgesel hem de toplam puan vermek için eklenmiş olur.

Ek olarak, yazarlar HS’yi değerlendirirken ağrı için görsel bir analog ölçek eklemeyi yada dermatoloji yaşam kalitesi indeksini (DLQI yada ‘skindex’) kullanmayı önermektedir.

İlgili Makaleler ::.

Yorum Yaz ::.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir