Hidrozadenit.com

Köpek Memesi Hastalığı

HS (Köpek Memesi) Hastalığı Forumu

Ter Bezi İltihabına Dikkat Edilmeli !

Ter Bezi İltihabı

Terbezi İltihabı

Terbezi iltihabı adından da anlaşılacağı gibi ter bezlerinin “Apokrin” ve Erkin ter bezlerine   yakın kıl kökünün iltihaplanarak şişmesidir. İnsan yapısında terleme  fonksiyonlarını yapan  ter bezleri vardır bunlar  “Apokrin” ve “Erkin” olmak üzre iki gruba ayırabiliriz. Apokrin Ter Bezleri: Genelikle koltuk altı bikini kasık ,meme ve göz kapaklarında bulunurlar.

Ekrin Ter Bezleri; Avuç içi ayak tabanları saç diplerinde bulunurlar.

Ter bezi iltihabı hastalığı genelikle ergenlik sonrası ve 25-45 yaş gruplarında sıklıkla görülebilen enfeksiyon hastalığıdır. Ancak bu enfeksiyon bölgelerde aynı hassasiyeti göstermez.

Örneğin Apokrin  Ter bezi iltihabı koltuk altında yumru fazla büyümediği içi  çıban hemen patlar ve akıntı olur. Erkin Ter bezi iltihabı ise  ise yumru biraz daha büyür. Özellikle Ensede olanlar fazla ağrıya neden olur. Bazen ağrı öylesine şiddetleniyor ki boyun hareketini bile engelleyebiliyor. Köpek memesi  hastalı ile aynı akıbeti yaşatan bu hastalık tedavi yöntemleri hemen hemen aynıdır.

 

Akne Nedir?

Akne aslında içi  cüruf yani iltihapla dolu olan sivilcelerdir. Aknelerin sebebi ise yağ bezelerin tıkanmış olmasıdır. Akne zamanla içindeki iltihaplar yerleşir ve yumru halini alırlar.  Akneler genelde yüz omuz ,sırt ve göğüste çıkarlar.

Akne en çok 12 ve 17 yaş arasında çıkarlar. Vücudumuzda iki  dönem çok yağlanma olur  1. Bebekliğimizde yani ilk altı aylıkken olur altı aydan son yavaş yavaş yağlanma kay olur 2. İse ergenlik dönemine girmeden çok yağlanma olur.

Ergenlik döneminde kıl folikülit tekrar tıkanır. Bu kıl folikülit tıkanması sonucu hücreler hızla artar ve bölünmeye başlarlar.

Normalde deri üzerinde bulunan ve deriyi zararlı bakterilerden koruyan faydalı bakteriler derinin alt tabakasında kaldığı için artan hücre bölünmesi, aynı hızla artan yağ salgılanması sonu tekrar kıl kanaları tekrar tıkar.

Bu tıkanma sonucu yağ asitleri parçalanır oksijensiz oksijensiz ortamda çabuk ürerler önce sivilce sonrasında akne, nodül ve kist oluşumuna neden olurlar.


Doğal Desteklerden Faydalanmak için

 

Değerli okuyucularım,

 

Gerek tanıtım yazısında gerek makale içinde, öncelikle doktor olmadığımı, kesinlikle doktor görevlerini üstlenerek hiçbir şekilde hastaları veya diğer hasta gruplarını  muayyene etmediğimi, tanı  koymadığımı, ameliyat etmediğimi veya başka bir medikal hastane ve benzeri sağlık kurumlarına referans göstererek hastanın üzerinde etki bırakmadığımı, belirtmek istiyorum.

Amacım, benden destek isteyen herkese ücretsiz olarak şimdiye kadar yaptığım araştırma ve çalışmalarım sonucunda edindiğim bilgileri ve kullandığım yöntemleri paylaşmak, olmuştur.  Dolayısı ile benimle irtibata geçmek isteyen, destek veya tavsiyelerim den faydalanmak isteyen herkesin bu konuyu iyi bilmelidirler.

Hastalıkta kullanılan bitkisel gıda destekli ürünleri yasal olarak çalışan tüm aktarlara da veya Eczanelerden alabilirsiniz. Tercih tamamen size aittir.


ÖNEMLİ NOT: Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar yalnızca tavsiye niteliğinde olup tedavi yönteminizi tespit etmek ya da değiştirmeye amacı taşımamaktadır. Sitemizdeki bilgileri yanlış anlamak, bilgilerin güncelliğini yitirmesi ve buna bağlı olarak doğabilecek olası mağduriyetlerden sitemiz yasal olarak hiçbir sorumluluk altında değildir. Tam bir teşhis ve tedavi için hasta ile doktorunuzun yüz yüze gelmesi gerekir. Bu sitede bulunan bilgileri kullanmadan doğan sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteyi kullanan herkes, işbu şartların yanı sıra kullanım koşulları ve gizlilik Sözleşmesi metinlerimizi okumuş kabul etmiş sayılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.