Hidradenitis Süpürativa Ve Hayat Kalitesi

Hidradenitis Süpürativa Ve Hayat Kalitesi tedavisi

Hidradenitis Süpürativa Ve Hayat Kalitesi. Toplumda Köpek Memesi hastalığı olarak malum Hidradenitis Süpürativa(HS) hastalığı nedir?

Toplumda köpek memesi hastalığı olarak da malum hidradenitis süpürativa, vücutta bilhassa kıvrım bölgelerinde yerleşim gösteren.

Alevlenmeler yaparak şiddetli sivilce, çıban ve içinden iltihaplı akıntıların geldiği, vakit içinde bu sivilce ve çıbanların kronik hale gelmiş.

Olarak o bölgede yıkıma niçin olarak doku yapısını değiştirdiği, ciddi ağrıya, kötü kokuya sebep olan bir hastalıktır.

Ancak doğanın gücü bitkisel ürünlerden yararlanmak için Suyyukcc (Antibiyoks) kullanabilirsiniz. Kullanıcı Yorumlarını okumak için HS FORUM GRİŞİ

Hidradenitis Süpürativa Ve Hayat Kalitesi
Hidradenitis Süpürativa Ve Hayat Kalitesi

Vücudun hangi bölgelerinde çoğunlukla görülmektedir?

Bilhassa koltukaltı, kasıklar, kalça, göğüs arası ve göğüs altında ve içinde daha sık olmak suretiyle, ağrılı, akıntılı, derin yerleşimli şişlikler, doku hasarı ve kötü iyileşmeye bağlı olarak şiddetli yara izleri,akıntılı fistüller, sırtta, yüzde şiddetli sivilceler de olabilir.

En oldukca hangi yaş aralığında görülür? Cinsiyete gore dağılımı nasıldır? Ne sıklıkta görülür?

Çoğunlukla genç erişkinlerde görülmekle birlikte, daha ileri yaşta da ortaya çıkabilir. Hanımlarda daha sık görülür. Toplumun % 4’ünü etkileyebilen bir hastalıktır. Erişkinlik dönemine girmeyle birlikte başlangıç tipiktir.

Hidradenitis Süpürativa(HS) hastaların toplumsal yaşamını iyi mi tesirinde bırakır?

-Hastaları toplumsal yaşantıdan uzaklaştırır. Bilhassa çıbanların ilk çıkma döneminde oldukca şiddetli ağrılar, halsizlik, ateş görülebilir.

Akıntının başlamasıyla birlikte kişi sürekli kendini kirli hisseder, giysileri, nevresimleri sürekli kirlenmektedir.

Kokuyla birlikte yalnız kalmaya eğilimli hale gelir ve oldukca ciddi depresyon da gelişebilmektedir bu hastalarda. Cinsel yaşamı, toplumsal yaşamı negatif olarak oldukca etkilenir.

Hastalığın toplum ve doktorlar tarafında bilinirliğini iyi mi değerlendiriyorsunuz?

– Hastaların tanı alması averaj 7 yıl sürer. Toplumda çıban olarak değerlendirilir, hastalar doktora gitmeye çekinebilmektedir.

Dermatoloji uzmanları ve mevzuya hakim cerrahlar yada aile hekimleri değerlendirmediği sürece hastalık, yanlış tanı alabilmektedir. Kıl kökü iltihabı, enfeksiyon sanılabilmektedir.

Hidradenitis Süpürativa(HS) tanısı iyi mi konulmaktadır? Tanıda gecikmeler olabilir mi? Tanıdaki gecikmelerin hastalığın gidişatına tesirleri nedir?

– Tanı, tetkike gerek kalmadan, klinik olarak muayene sonucunda konur.

Hastaların tanı alması averaj 7 yıl sürer. Mevzuda uzman olmayan bir hekime başvurulduğunda enfeksiyon sanılarak gereksiz antibiyotik tedavileri ve cerrahi işlemler yapılabilir.

Hasta iyileşmediği şeklinde, hastalığı ilerler, kalıcı deri bozuklukları ve fistüller gelişir.

Hidradenitis Suppurativa(HS) hastaları yada bu hastalığı olmasından şüphe edenler hangi doktora gitmelidir?

-Ne olursa olsun bir deri ve zührevi hastalıklar uzmanına başvurmalıdır.

Mevzuya hakim olan plastik cerrah yada genel cerrah da hastaya derhal operasyon karraı vermeden deri ve zührevi hastalıklar uzmanının görüşünü alır.

Plastik cerrahi yada genel cerrahiyle hastaların durumu değerlendirilerek uygun tedavi başlanır, uygun hastalar cerrahi tedaviye yönlendirilir, uygun hastalar ilaç tedavileri alır.

Hidradenitis Suppurativa(HS) hastalarının yaşamı doğru tanı ve tedavi ile iyi mi değişmektedir?

Hayatları tamamen değişmiş olur. Günlük hayatta ciddi aksaklıklara neden olan yaraları iyileşir, akıntıları geçer, koku problemi olmaz, kişi kendine itimatını tekrardan kazanır, toplumsal hayata geri döner.

İlgili Makaleler ::.

Yorum Yaz ::.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir