Hidrozadenit.com

Köpek Memesi Hastalığı

HS (Köpek Memesi) Hastalığı Forumu

Ter Bezi İltihabı !

Ter Bezi İltihabı (Hidradenitis Suppurativa) Nedir?

Neden Olur?

Ortaya çıktığında yoğun bir ağrı yaratan ve zamanla ilerleme gösteren ter bezi iltihabı, tedavi edilse bile insanın yaşamı boyunca tekrar tekrar görülebilmektedir.

Genel Cerrahi ve Dermatoloji uzmanları, hidradenitis suppurativa hakkında merak edilenleri anlattı.

Ter Bezi İltihabı Nedir?

Kronik deri iltihabı olarak nitlendirilen hidradenitis suppurativa, çoğu zaman koltuk altı bölgesinde görülür.

Hidradenitis suppurativa yani kıl kökü ve ter bezi iltihabı, halk dilinde köpek memesi hastalığı olarak da bilinmektedir.

Vücudumuzda üç ayrı salgı bezi bulunur. Bunlar, ekrin, apokrin ve sebaseöz olarak adlandırılmşlardır. Hidradenitis suppurativa, ter bezlerinin ya da diğer cilt altı bezlerinin bulunduğu tüm bölgeler de görülebilir.

Cilt altında ortalama bezelye büyüklüğünde şişlikler meydana gelir.

Ter Bezi İltihabı

Bilye büyüklüğüne varabilen şişlikler iltihaplı olabilir. Genellikle kan çıbanı ve abse biçiminde olan hidradenitis suppurativa, ter bezlerinin bulunduğu bölgelerin beraberinde genital bölgede de oluşabilir.

Koltuk Altı Ter Bezi İltihabı

Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görüldüğü belirtilen koltuk altı ter bezi iltihabı, nerdeyse her yaş grubunda görülen bir cilt hastalığıdır.

Ancak ter bezi iltihabı hastalığının en sık görülme yaşı 20-25 arası olduğu belirtilmektedir. İlerleyici bir hastalık olan hidradenitis supurativa, zaman içerisinde daha da ağırlaşarak yayılma gösterebilir.

İçe dönük olarak meydana gelen bu şişlikler iltihaplı olup, bir süre sonra açılarak kötü kokulu irini dışarı akıtabilir. Haftalarca ya da aylarca sürebilen hidradenitis suppurativa, keloid adı verilen izler bırakarak iyileşir.

Yaranın bulunduğu bölgede daha sonra işlev kaybına neden olabilen hidradenitis suppurativa, koltuk altında oluşur ise sonraki zamanlarda kolu yukarı kaldırıp indirme gibi işlemlerde zorlanmaya neden olabilir.

www.hidrozadenit.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.