Hidrozadenit.com

Köpek Memesi Hastalığı

HS (Köpek Memesi) Hastalığı Forumu

Köpek Memesi Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Köpek Memesi Hastalığının Sebepleri

Hastalığın neden kaynaklandığı bilinmemekle birlikte, deri altındaki şişliklerin kıl köklerinin tıkanması ve iltihaplanması sonucu ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Obezite ve sigara kullanımının hastalığın belirtilerini artırdığı bilinmektedir. Metabolik sendromun da hastalığın oluşumu üzerinde etkisi olduğu düşünülmektedir.

Hastalık, çoğunlukla ergenlikten sonra ortaya çıksa da daha sonra ortaya çıkması da mümkündür. Menopoz sonrası ya da ergenlik öncesi oluşma ihtimali oldukça düşüktür. Bu sebeple, hastalığın gelişiminde hormonların da etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu hastalığa sahip kişilerde akne ve aşırı tüylenme gibi sorunların da olduğu bildirilmiştir.

Bir sindirim sistemi hastalığı olan Crohn hastalığında da köpek memesi hastalığının görüldüğüne dair bulgular mevcuttur; ancak bu vakalar nadirdir. Daha önce başka bir aile bireyinde görülmüş olması, kişide bu hastalığın ortaya çıkma riskini artırır.

Köpek memesi hastalığının kişisel hijyenle alakası yoktur. Aynı şekilde enfeksiyona bağlı olarak gelişen bir hastalık değildir, ancak kişiyi başka enfeksiyonlara karşı korunmasız hale getirebilir. Hastalık bulaşıcı değildir; kişiden kişiye bulaşmaz.

 

Köpek Memesi Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Köpek memesi hastalığı bir veya birden fazla bölgeyi etkileyebilir. Belirtiler kol altı, kasık, genital bölge, anüs ve meme altlarında yoğunlaşabilir. Hastalık aşamalar şeklinde belirti verir. Öncelikle deri altında küçük küçük şişlikler olarak ortaya çıkan iltihaplar, zamanla büyüyüp çevresindeki dokuları da etkileyebilir. Şişliklerin çevresinde çöküntüler ve bu çöküntülerde siyah nokta benzeri tıkalı gözenek kümeleri görülebilir.

Şişlikler çoğunlukla uzun süre ilk ortaya çıktığı şekilde kalır. Bu aşamada tedavi edilmezse zamanla apseye dönüşebilir ve bu apseler kendiliğinden patlayabilir. İlerleyen aşamalarda deri altındaki nodüller arasında tüneller meydana gelir ve bu tünellerin açtığı yaraların iyileşmesi uzun sürer. Nodüller iltihaplı olduğundan yaralarda kötü kokulu akıntı görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.