Köpek Memesi Hastalığı
Forum ve Yorumları Paylaşım Platforumu
Hidradenitis Suppurativa
Ter Bezi İltihabı, Hidradenitis Suppurativa, Köpek Memesi Hastalığı

Köpek Memesi Hastalığı Bulguları

Köpek Memesi Hastalığı Bulguları tedavisi

Köpek Memesi Hastalığı Bulguları Köpek memesi hastalığı olarak malum hidradenitis suppurativa kıl ve ter bezlerinin yoğun olarak bulunmuş olduğu meme altları ve araları, koltuk altları, kasık bölgesi, genital bölge, kalça ve anüs çevresinde görülen.

Tekrarlayan, ağrılı, fena kokulu ve akıntılı sivilce ve çıban benzeri şişlikler ile ortaya çıkan, tedavi edilmediği taktirde yaşam standardını oldukca ciddi şekilde etkileyen ve etkilenen bölgede hareket kısıtlıklarına neden olabilen yangısal bir hastalıktır.

Başlangıçta, kolay bir sivilce yada bir çıban şeklinde ortaya çıkmış olduğu ve bu bulgular çeşitli tedaviler ile gerileyebildiği için hastaların tanısı gecikmektedir.

Çalışmalarda bu hastaların köpek memesi hastalığı tanısını almalarının 7 yıla kadar gecikebileceği gösterilmiştir. Son 6 ayda koltuk altı, kasık, kalça ve meme altlarında iki yada daha çok kez şişlik çıkan hastalar kesinlikle bir dermatoloji uzmanına gitmelidir.

Ancak doğanın gücü bitkisel ürünlerden yararlanmak için Suyyukcc (Antibiyoks) kullanabilirsiniz. Kullanıcı Yorumlarını okumak için HS FORUM GRİŞİ

Köpek Memesi Hastalığı BulgularıKöpek Memesi Hastalığı Kimlerde Görülür?

Köpek memesi hastalığı toplumda her 100 kişiden birinde görülüyor. Hanımlarda görülme oranı erkeklere nazaran 2 ile 5 kat daha fazladır.

Birinci aşama akrabalarında köpek memesi hastalığı olan üç kişinin birinde köpek memesi hastalığı ortaya çıkabilmektedir.

Genetik yatkınlık haricinde aşırı kilo, sürtünme, terleme, sigara tüketimi ve mikroplar şeklinde çeşitli nedenlerle kıl bezindeki birim tıkanarak, bağışıklık sisteminin de dahil olduğu yangısal bir tepki başlamaktadır.

Iyi mi Tedavi Edilir? Köpek Memesi Hastalığı Bulguları

Erken tanı alan hastalarda tam tedavi sağlanabilmektedir. Süreç uzadıkça etkilenen bölgede kalıcı hasarlar ortaya çıkmaktadır.

Erken tanı ve tedaviye erken başlanması son aşama önemlidir. Hastalarımıza; ideal kilolarını korumalarını, sigarayı bırakmalarını, etkilenen bölgelerdeki kılların lazer şeklinde uygulamalar ile kalıcı olarak yok edilmesini, terlemenin denetim altına alınmasını, dar, sıkan ve sürtünmeye yol açan, terleten giysiler giyilmemelerini öneriyoruz.

Tedavide bu koruyucu önlemler haricinde çeşitli antibiyotikler, antinflamatuvarlar, A vitamini türevi ilaçlar ve immun sistemi düzenleyen yeni nesil ilaçlardan faydalanıyoruz.

Köpek memesi hastalığı, bu koruyucu önlemler ve tıbbı tedaviler ile beraber denetim altına alınabilir bir hastalıktır.

Hastalıkta Beslenme Mühim Midir? Hastalar Nelere Dikkat Etmelidir?

Bu hastalarda kilo kontrolü son aşama önemlidir. İnsülin salınımını hızlıca artırarak insülin direncine yol açabilecek olan pizza, hamburger, hamur harcı işleri, tatlılar şeklinde yiyecekleri tüketmelerini önermiyoruz.

Batı tipi beslenmeden uzak durmalarını, Akdeniz mutfağına uygun beslenmelerini tavsiye ediyoruz.

Bu hastaların  kesinlikle sigarayı bırakmalarını istiyoruz.

Yaşam kalitesinde oldukca ciddi bozukluklara yol açmış olduğu için bu hastalarda dönem dönem psikiyatrik destek de gerekmektedir.

Benzer Yazılar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.