Hidrozadenit.com

Köpek Memesi Hastalığı

HS (Köpek Memesi) Hastalığı Forumu

Köpek Memesi Hastalığının Tedavisinde Yüz Güldürücü Sonuçlar Var

Köpek Memesi Hastalığının Tedavisinde Yüz Güldürücü Neticeleri Mevcut !

Köpek Memesi Hastalığı Nedir ve Bulguları Nedir?

Köpek memesi hastalığı olarak malum hidradenitis suppurativa kıl ve ter bezlerinin yoğun olarak bulunmuş olduğu meme altları ve araları, koltuk altları, kasık bölgesi, genital bölge, kalça ve anüs çevresinde görülen, tekrarlayan, ağrılı, fena kokulu ve akıntılı sivilce ve çıban benzeri şişlikler ile ortaya çıkan, tedavi edilmediği taktirde yaşam standardını oldukca ciddi şekilde etkileyen ve etkilenen bölgede hareket kısıtlıklarına neden olabilen yangısal bir hastalıktır.

Başlangıçta, rahat bir sivilce yada bir çıban şeklinde ortaya çıkmış olduğu ve bu bulgular çeşitli tedaviler ile gerileyebildiği için hastaların tanısı gecikmektedir. Çalışmalarda bu hastaların köpek memesi hastalığı tanısını almalarının 7 yıla kadar gecikebileceği gösterilmiştir. Son 6 ayda koltuk altı, kasık, kalça ve meme altlarında iki yada daha çok kez şişlik çıkan hastalar ne olursa olsun bir dermatoloji uzmanına gitmelidir.

Köpek Memesi Hastalığı Kimlerde Görülür?

Köpek memesi hastalığı toplumda her 100 kişiden birinde görülüyor. Hanımlarda görülme oranı erkeklere gore 2 ile 5 kat daha fazladır.  Birinci aşama akrabalarında köpek memesi hastalığı olan üç kişinin birinde köpek memesi hastalığı ortaya çıkabilmektedir.

Genetik yatkınlık haricinde aşırı kilo, sürtünme, terleme, sigara tüketimi ve mikroplar benzer biçimde çeşitli nedenlerle kıl bezindeki birim tıkanarak, bağışıklık sisteminin de dahil olduğu yangısal bir tepki başlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.