Hidrozadenit.com

Köpek Memesi Hastalığı

HS (Köpek Memesi) Hastalığı Forumu

HS Tedavi Seçenekleri nelerdir ?

HS Tedavi Seçenekleri nelerdir ?

Tedavinin amacı basittir: Ağrıyı ve drenajı durdurmak veya azaltmak ve nodüllerin geri gelmesini önlemek veya en azından alevlenmeler arasındaki süreyi uzatmak. Ancak bu hedefler hastalığın ciddiyetine bağlıdır. Koltuk altları veya göğüsleriniz gibi tek bir bölgede HS varsa, topikal olanlar da dahil olmak üzere ilaçlarla ve lazer cerrahisiyle remisyona girebilirsiniz. HS’niz vücudunuzun birden fazla yerindeyse, amaç ağrıyı ve drenajı yönetmek ve alevlenme sayısını azaltmaktır. Ancak yine, HS kendine özgü bir hastalıktır ve bu nedenle, her ikisinde de benzer görünümlü vakalar olsa bile, bir kişi için işe yarayan şey bir başkası için işe yaramayabilir.

Tropikaller

Dermatologlar bakterileri azaltmak ve iltihaplanmayı azaltmak için üç adet topikal yıkama veya jel (Cleocin HCl (klindamisin) gibi antibiyotikler, Brevoxyl (benzoil peroksit) gibi antiseptikler ve DiabetAid Anti-Itch (resorsinol) gibi keratolitikler) kullanırlar. Parlamaları önlemek ve kokuyu kontrol etmek için günlük olarak benzoil peroksit yıkama ve tek nodüllerdeki iltihabı azaltmak için bir antibiyotik jel kullanabilirsiniz. Bunlar, belirli bir yerde nodülleri olan hafif HS vakaları olan kişiler için en iyi sonucu verir ve işaret fişeklerini kontrol etmek için ihtiyacınız olan tek şey topikaller olabilir.

İlaçlar

Bunlar, antibiyotikler, doğum kontrolü gibi hormonal tedavi, retinoidler ve anti-hiperglisemikler (diğer bir deyişle Glukofaj gibi kan şekerini düşüren diyabet ilaçları veya metoformin) dahil olmak üzere bir dizi ilacı içerebilir. Bu ilaçlardan bazıları en iyi, 1. evre HS olan hastalarda veya premenstrüel olduklarında HS alevlenen kadınlarda işe yarar. Ve bazıları sadece salgınları yönetmek için kullanılıyor. Birçok HS hastası birkaç sistemik ilaç almak zorundadır. Seçenekler şunları içerir:

Hormon Tedavisi

Hormonlar iltihabı daha da kötüleştirebileceğinden, dermatologlar HS’yi kontrol etmek için sıklıkla androjen blokerlere yönelirler. Bu ilaçlar, alevlenmeleriniz adet döneminizden önce kötüleşirse veya düzensiz adetleriniz varsa en iyi sonucu verir. Tipik bir şekilde kelleşen bir adamsanız (taçta incelme ve saç çizgisi azalır), hormon tedavisi için de iyi bir bahis olabilir. Doğum kontrol hapları ve bir tansiyon ilacı olan Aldactone (spironolakton) hafif vakaları olan kadınları remisyona sokabilir. Erkekler genellikle prostatı büyütmek için kullanılan bir ilaç olan Proscar’ı (finasteride) alır.

Retinoidler

Journal of the American Academy of Dermatology’ye göre HS’li kişilerin yaklaşık% 15’inde akne var. Dermatologlar, diğer ilaçlara veya topikallere yanıt vermeyen durumlarda retinoidler kullanırlar. Bu güçlü ilaçlar, yağ bezlerini küçültebilir ve hem yağ bezlerindeki hem de ciltteki bakteri sayısını azaltabilir. Bazı kişilerde HS salgınlarını iyileştirebilirler, ancak akne üzerinde daha etkilidirler.

Metformin

HS’li birçok hasta obezdir (hepsi olmasa da), bu nedenle doktorlar muhtemelen prediyabetik olup olmadıklarını (veya gerçekten hastalığa sahip olup olmadıklarını) görmek ve insülin direncini azaltmak için Glucophage (metformin) gibi bir anti-hipoglisemik önermek için onları tararlar. Ancak ilaç bundan fazlasını yapar – aslında nodül sayısını da azaltabilir. Bağlantı – yüksek insülin seviyeleri daha fazla iltihaplanmaya yol açabilir.

Biyolojik

Bu ilaçlar, iltihabı besleyen farklı protein türlerini hedef almak için tasarlanmıştır. HS’li insanlar genellikle çok fazla TNF-alfa üretirler, bu nedenle TNF inhibitörleri (Humira gibi) adı verilen biyolojikler bu hücrelere geçer. Bu da iltihabı ve alevlenme sayısını azaltır ve hastalığın ilerlemesini önleyebilir. Şiddetli vakalarda biyolojik ilaçlar drenajı azaltabilir ve bu da ağrıyı azaltır.

(HS)HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.