Hidrozadenit.com

Köpek Memesi Hastalığı

HS (Köpek Memesi) Hastalığı Forumu

Köpek Memesi Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Köpek Memesi Hastalığı Tedavisi

 

Hastalık, kişilerin toplumsal hayatına ve ruhsal durumuna negatif tesir ettiğinden tedaviye olabildiğince erken başlanmalıdır. İlaçlar, cerrahi müdahale ve yaşam seçimi değişimleri tedavide bir arada kullanılabilir. Kullanılacak olan tedavi yöntemi hastanın yaşına, yaşam koşullarına ve hastalığın hangi aşamada olduğuna gore değişim izah edebilir. Bu hastalık yine edici, yaşam boyu sürebilen özellikte de olabilir.

İlaç Tedavisi

 

Hastalık erken aşamalardaysa antibiyotik kremlerden yarar görmek mümkündür. Topikal olarak uygulanan bu kremler, enfeksiyonları önleme amaçlı kullanılır. Duştan sonrasında etkilenen bölgenin antiseptik solüsyonlarla temizlenmesi de önerilir.

Eğer hastalık daha ileri bir evredeyse, ağız yöntemiyle alınan ilaçlar kullanılır. Bunlar içinde sistemik antibiyotikler, A vitamini ve hormon ilaçları gelmektedir. Nodüller ağrı yapıyorsa hastaya ağrı kesici de verilebilir.

Cerrahi Müdahale

 

İlaçlarla kafi tedavi sağlanamıyor ve hastanın yaşam kalitesinde bir iyileşme görülmüyorsa, cerrahi müdahaleye başvurmak gerekebilir. Cerrahi müdahalede deri altında oluşan tünellerin açılması, apseleşmiş nodüllerin iltihabının boşaltılması, daha ciddi durumlarda ise etkilenen bölgedeki dokunun ameliyatla çıkarılması şeklinde yöntemlere başvurulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.