Hidrozadenit.com

Köpek Memesi Hastalığı

HS (Köpek Memesi) Hastalığı Forumu

Köpek Memesi Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Köpek Memesi Hastalığı Tedavisi

 

Hastalık, kişilerin sosyal hayatına ve ruhsal durumuna olumsuz etki ettiğinden tedaviye olabildiğince erken başlanmalıdır. İlaçlar, cerrahi müdahale ve yaşam tarzı değişiklikleri tedavide bir arada kullanılabilir. Kullanılacak olan tedavi yöntemi hastanın yaşına, yaşam koşullarına ve hastalığın hangi aşamada olduğuna göre değişiklik gösterebilir. Bu hastalık tekrar edici, hayat boyu sürebilen özellikte de olabilir.

İlaç Tedavisi

 

Hastalık erken aşamalardaysa antibiyotik kremlerden fayda görmek mümkündür. Topikal olarak uygulanan bu kremler, enfeksiyonları önleme amaçlı kullanılır. Duştan sonra etkilenen bölgenin antiseptik solüsyonlarla temizlenmesi de önerilir.

Eğer hastalık daha ileri bir evredeyse, ağız yoluyla alınan ilaçlar kullanılır. Bunlar arasında sistemik antibiyotikler, A vitamini ve hormon ilaçları gelmektedir. Nodüller ağrı yapıyorsa hastaya ağrı kesici de verilebilir.

Cerrahi Müdahale

 

İlaçlarla yeterli tedavi sağlanamıyor ve hastanın hayat kalitesinde bir iyileşme görülmüyorsa, cerrahi müdahaleye başvurmak gerekebilir. Cerrahi müdahalede deri altında oluşan tünellerin açılması, apseleşmiş nodüllerin iltihabının boşaltılması, daha ciddi durumlarda ise etkilenen bölgedeki dokunun ameliyatla çıkarılması gibi yöntemlere başvurulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.