Hidrozadenit.com

Köpek Memesi Hastalığı

HS (Köpek Memesi) Hastalığı Forumu

HS OLABİLECEĞİNİZ NASIL ANLAŞILIR

HS OLABİLECEĞİNİZ NASIL ANLAŞILIR

Hidradenitis suppurativalı çoğu insan, 11-30 yaş arasındaki semptomların başladığını fark eder.

En erken belirtiler genellikle bölgede ağrı, kaşıntı, yanma, kızarıklık ve artan terlemedir.

Daha sonra lezyonlar, derin, iltihaplı nodüllere ve çıbanlara dönüşen küçük, ağrılı yumrular ve püstüller olarak görünür.

Haftalar veya aylar içinde lezyonlar giderek şişer. Sonunda lezyonlar yırtılabilir ve kötü kokulu irin ve kanlı sıvı salabilir. Bu serbest bırakma, süpürasyon olarak adlandırılır. Süreç tekrar tekrar gerçekleşir ve sonunda şiddetli yara izine ve kısıtlı harekete neden olabilir. Bu durumun ileri evrelerinde bir kişi şiddetli baş ağrıları, kramplar ve eklem ağrıları yaşayabilir.

HIDRADENITIS SUPPURATIVA TANI NASIL YAPILIR?

Doktorların çoğu hidradenitis suppurativa’nın farkında olmadığı için, birçok kişi için tanıda ortalama 12 yıllık bir gecikme vardır.

Hidradenitis suppurativaya sahip olabileceğinizi düşünüyorsanız, skuamöz hücre kanseri, meme kanseri, lenfogranüloma inguinale, bitkisel piyoderma, folikülit, carbuncles, furuncles gibi diğer durumları ekarte edebilmeniz için lisanslı bir sağlık uzmanından bir değerlendirme istemek önemlidir. erizipeller ve Crohn hastalığı.

Teşhis, lezyonların karakteristik görünümüne ve tıbbi geçmişinize dayanır.

Hidradenitis suppurativa’yı teşhis etmek için laboratuvar testleri yoktur, ancak kan çalışmanız, bu rahatsızlığa sahipseniz yüksek beyaz kan hücresi sayısı, yüksek c-reaktif protein ve yüksek bir eritrosit sedimantasyon hızı (ESR) gösterebilir.

HIDRADENITIS SUPPURATIVA İÇİN KONVANSİYONEL TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELERDİR?

Hidradenitis suppurativa için geleneksel tedavi antibiyotikler, reçetesiz satılan ağrı kesiciler, topikal anestetikler, sistemik retinoidler (izotretinoin), steroid iğneleri, bağışıklığı baskılayan ilaçlar (Humira®, Enbrel®), anti-androjen ilaçlar ve ameliyatı içerir.

Standart tedavi yaklaşımıyla ilgili önemli bir sorun, antibiyotiklerin, ilk başta otoinflamatuvar yanıtı besleyen bağışıklık sistemi dengesizliğini kötüleştirmesidir. Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların tehlikeli yan etkileri vardır ve ciddi enfeksiyonlara, karaciğer yetmezliğine, kansere ve lupus benzeri sendromlara yol açabilir.


Yeterli düzeyde B12 vitamini, A vitamini, D3 vitamini ve çinkoya sahip olmak esastır. Sağlıklı uyku ve sirkadiyen döngüleri sürdürmek de aynı derecede önemlidir. “Herkese uyan tek bir beden” yaklaşımı yoktur, ancak amaç, durumunuza katkıda bulunan faktörleri (iltihaplı yiyecekler, zayıf uyku, kan şekeri dengesizliği vb.) KALDIRMAK ve vücudunuzun iyileşmesine izin verecek desteği eklemektir .
Hastaları gıda duyarlılıkları, besin eksiklikleri ve ayrıca iltihaplanmaya katkıda bulunabilecek GI enfeksiyonları veya aşırı büyümeler açısından değerlendiriyoruz. Tüm hastaların insülin ve kan şekeri düzeylerini kontrol etme eğilimindeyiz ve bu özellikle hidradenitis süpürativalı hastalar için önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.