Hidrozadenit.com

Köpek Memesi Hastalığı

HS (Köpek Memesi) Hastalığı Forumu

Ter Bezi İltihabı Sebepleri !

Ter Bezi İltihabı Neden Olur ?

Hidradenitis suppurativanın kesin sebebi henüz bilinmemektedir.

Ancak genetik etkenler, hormonlar, şişmanlık, alkol ve sigara tüketiminin hidradenitis supurativayı tetiklediği bilinmektedir. 40 yaş üstündeki bireylerde nadiren görülen hidradenitis suppurativa, ergenlik sonrasında hormonların etkisiyle daha sık görülmektedir.

Hidradenitis suppurativa, koltuk altı bölgesi, meme altı bölgesi, kasıklarda, göbek deliği etrafında, anüs çevresi, genellikle pişik oluşan bacak arası kısımlar ve vajinal alanlarda yoğunlukla ortaya çıkmaktadır.

Bu bölgelerin hijyenik ve kuru halde tutulması köpek memesi hastalığının ortaya çıkmaması için alınabilecek önlemlerdendir. Öte yandan, hidradenitis suppurativa hastalığına yatkın olan bireylerin sıkı ve sentetik kıyafetlerden kaçınmaları çok önemlidir.

Şimdilik bilimsel bir kanıt ya da araştırma bulunmasa da, sigara ve alkol kullanmanın, bu hastalıkta oldukça büyük bir yeri olduğu ileri sürülmektedir. Bu sebeple alkol ve sigara tüketen kişiler hidradenitis suppurativa risk grubunda yer almaktadırlar.

Ter Bezi İltihabı Tedavisi

Ter bezi iltihabı tedavisi hastanın durumuna ve hastalığın ortaya çıkarttığı belirtilere göre farklılıklar göstermektedir. Erken belirlenmiş bir ter bezi iltihabı hastasında, ilaç tedavisi uygulanarak, apse oluşumu ve hastalığın ilerlemesi önlenebilir. Bu süreçte şu ilaçlar kullanılabilmektedir:

Antibiyotikler: Enfeksiyonun yayılmasını önlemek adına kullanılıyor.

Oral retinoid İlaçlar: Yağ bezi özellikleri azaltır ve bu şekilde kıl köklerinin tıkanmasını önler.

Nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar: Şişliğin azalmasını sağlarken bir yandan da ağrı tedavisi için kullanılır.

Kortikosteroidler ya da immünsupresif ilaçlar: Erken teşhis edilmiş hidradenitis supurativa vakalarında inflamasyonu azaltmak için kullanılır.

Tedavi Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlaç tedavisi sırasında hastanın dikkat etmesi gerekli olan birkaç kural ile başarılı sonuç alınması mümkün olabilir.

Hastanın hijyene dikkat etmesi, kilolarının kontrolünü sağlayarak şişman ise fazla kilolarından kurtulması, burow solüsyon ya da sodyum klorür solüsyon ile ılık kompres yapması, dar giysilerden kaçınması, sigara tüketiminden kaçınması ve lazer epilasyon ile bölgenin kıllardan arındırılması sağlanmalıdır.

İlaç tedavisi için geç kalınmış vakalarda cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Hidradenitis suppurativa tedavisinde en etkili yöntem cerrahi müdahaledir.

Fakat, ameliyattan sonra bölgenin iyileşebilmesi için bir süre açık olarak tutulması gerekir ve hastalar bu süreçte biraz zorlanabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.