AKNE VULGARİS NEDİR?

AKNE VULGARİS NEDİR? ve tedavisi bitkisel varmıdır?

AKNE VULGARİS NEDİR? +Akne inversa yada +Verneuil hastalığı olarak da malum hidradenitis suppurativa (HS), kronik, otoinflamatuvar nükseden bir cilt hastalığıdır.

Ancak +doğanın gücü bitkisel ürünlerden yararlanmak için Suyyukcc (Antibiyoks) +kullanabilirsiniz. Kullanıcı +Yorumlarını okumak için HS FORUM GRİŞİ

AKNE VULGARİS NEDİR?Ilk olarak koltuk altlarında (+koltuk altı+), kasıkta, cinsel organlarda, +anal kıvrımlarda, kalçalarda, kafa derisinde, ense bölgesinde ve göğüslerin altında bulunan +ağrılı şişlik ve çıbanlarla karakterizedir.

Bazı durumlarda +HS, memenin areolası, göbek çevresi, +kafa derisi, elmacık kemikleri üstünde, kulağın önünde, dizlerin arkasında ve uyluk benzer biçimde “+atipik+” bölgelerde de bulunabilir. +Vücutta terminal kıl folikülleri içeren herhangi bir yerde potansiyel olarak HS lezyonları gelişebilir.

Hasta Bir şahıs bu yerlerden birinde yada birkaçında çıbanlara haiz olabilir.

Hanım hasta koltuk altı lezyonları daha çok olurken, erkekler daha çok anal ve genital lezyona haiz olma eğilimindedir.

HS’nin düzgüsel akne (akne vulgaris) ile aynı olmadığını idrak etmek önemlidir.

Hidradenitis süpürativa popülasyonun ortalama +% 1-% 4’ünü etkisinde bırakır ve görülme sıklığı +artmaktadır. +Dişiler erkeklerden oldukca daha sık etkilenir ve Afrika kökenli insanlarda daha yaygın olduğu düşünülmektedir.

Komplikasyonlar ciddi olabilir ve skar, +rektal yada üretral +fistüller, anemi, +skuamöz hücreli karsinom, menenjit ve pnömoniyi içerebilir.

HIDRADENITIS SUPPURATIVA’YA NEDEN OLUR?

Hidradenitis suppurativa’nın kati +sebebi bilinmemektedir ve oldukca faktörlüdür, +sadece doğuştan gelen bağışıklık sistemindeki genetik tesirleri ve kusurları ihtiva eder.

+Hastalık süreci, saç folikülünün derinliklerinde +keratin proteininin birikmesini ihtiva eder. Folikül tıkanır, büyür ve sonunda yırtılır ve sonrasında yakındaki saç köklerine yayılır. +Bu, kronik bir enflamatuar cevap oluşturur ve iltihap oluşumunu destek sunar.

Hidradenitis süpürativa gelişimi için malum birkaç risk faktörü vardır.

Bu durumu, yüksek insülin, +diyabet ve aşırı +kiloluluk benzer biçimde +metabolik dengesizlikleri olan kişilerde ve ek olarak sigara içenlerde görme eğilimindeyiz.

Yüksek testosteron, saç kalınlığını artırarak, +yara iyileşmesini yavaşlatarak ve +ciltteki sebum (yağ) üretimini artırarak bu duruma katkıda bulunur.

Oral kontraseptifler (+doğum denetim hapları+) bazı hanımlarda hidradenitis süpürativaya niçin olabilir.

Hidradenitis süpürativalı +hastalarda ergonomik olarak +evrensel olan bilhassa bira mayası (+Sacchromyces cerevisiae+) ve buğdaya karşı alerjiler olmak +suretiyle besin alerjileri araştırılmalıdır.

+Crohn hastalığı ve hidradenitis süpürativa ile kuvvetli bir ilişki vardır.

Hidradenitis suppurativa hastalarının ortalama +% 40’ında Crohn’lar da vardır ve +Crohn’un anüs çevresindeki lezyonlarının aslına bakarsak hidradenitis suppurativa lezyonları olabileceği teorisi öne sürülmüştür.

İlgili Makaleler ::.

Yorum Yaz ::.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir