Hidrozadenit.com

Köpek Memesi Hastalığı

HS (Köpek Memesi) Hastalığı Forumu

AKNE VULGARİS NEDİR?

AKNE VULGARİS NEDİR?

Akne inversa veya Verneuil hastalığı olarak da bilinen hidradenitis suppurativa (HS), kronik, otoinflamatuvar nükseden bir cilt hastalığıdır. Öncelikle koltuk altlarında (koltuk altı), kasıkta, cinsel organlarda, anal kıvrımlarda, kalçalarda, kafa derisinde, ense bölgesinde ve göğüslerin altında bulunan ağrılı şişlik ve çıbanlarla karakterizedir. Bazı durumlarda HS, memenin areolası, göbek çevresi, kafa derisi, elmacık kemikleri üzerinde, kulağın önünde, dizlerin arkasında ve uyluk gibi “atipik” bölgelerde de bulunabilir. Vücutta terminal kıl folikülleri içeren herhangi bir yerde potansiyel olarak HS lezyonları gelişebilir.

Hasta Bir kişi bu yerlerden birinde veya birkaçında çıbanlara sahip olabilir.

Kadın hasta koltuk altı lezyonları daha fazla olurken, erkekler daha fazla anal ve genital lezyona sahip olma eğilimindedir.

HS’nin normal akne (akne vulgaris) ile aynı olmadığını anlamak önemlidir. Hidradenitis süpürativa popülasyonun yaklaşık% 1-% 4’ünü etkiler ve görülme sıklığı artmaktadır. Dişiler erkeklerden çok daha sık etkilenir ve Afrika kökenli insanlarda daha yaygın olduğu düşünülmektedir.

Komplikasyonlar ciddi olabilir ve skar, rektal veya üretral fistüller, anemi, skuamöz hücreli karsinom, menenjit ve pnömoniyi içerebilir.

HIDRADENITIS SUPPURATIVA’YA NEDEN OLUR?

Hidradenitis suppurativa’nın kesin nedeni bilinmemektedir ve çok faktörlüdür, ancak doğuştan gelen bağışıklık sistemindeki genetik etkileri ve kusurları içerir.

Hastalık süreci, saç folikülünün derinliklerinde keratin proteininin birikmesini içerir. Folikül tıkanır, büyür ve sonunda yırtılır ve daha sonra yakındaki saç köklerine yayılır. Bu, kronik bir enflamatuar yanıt oluşturur ve apse oluşumunu destekler.

Hidradenitis süpürativa gelişimi için bilinen birkaç risk faktörü vardır.

Bu durumu, yüksek insülin, diyabet ve obezite gibi metabolik dengesizlikleri olan kişilerde ve ayrıca sigara içenlerde görme eğilimindeyiz. Yüksek testosteron, saç kalınlığını artırarak, yara iyileşmesini yavaşlatarak ve ciltteki sebum (yağ) üretimini artırarak bu duruma katkıda bulunur.

Oral kontraseptifler (doğum kontrol hapları) bazı kadınlarda hidradenitis süpürativaya neden olabilir. Hidradenitis süpürativalı hastalarda pratik olarak evrensel olan özellikle bira mayası (Sacchromyces cerevisiae) ve buğdaya karşı alerjiler olmak üzere gıda alerjileri araştırılmalıdır.

Crohn hastalığı ve hidradenitis süpürativa ile güçlü bir ilişki vardır. Hidradenitis suppurativa hastalarının yaklaşık% 40’ında Crohn’lar da vardır ve Crohn’un anüs çevresindeki lezyonlarının aslında hidradenitis suppurativa lezyonları olabileceği teorisi öne sürülmüştür.

(HS)HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Akne inversa nedir ? Faktör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.